Blogs

Tvarios Velykos: kuo dažyti kiaušinius?

tvarios velykos

Šv. Velykos – laukiamiausia pavasario šventė. Oras šiltėja, dienos ilgėja, gamta bunda – gera nuotaika garantuota! O kokia šventė be margučių?

Vis dažniau atsigręžiame į tradicijas, tvarumą bei ekologiją. Tad kodėl gi per šias Velykas nepasinaudojus gamtos mums duotomis kiaušinių marginimo galimybėmis?

Štai kelios idėjos jūsų šventei!

Dažymas svogūno lukštais

Tai metodas, kurį puikiausiai žino kone kiekvienas lietuvis. Taip kiaušinius margino mūsų seneliai, tėvai, o galbūt dažote ir jūs? Jei ne – kviečiame išbandyti!

Jums tereikia pririnkti svogūno lukštų. Jeigu norite papildomų raštų, prisirinkite žolelių, mažų lapelių ar pumpurų. Tai suteiks margučiui daugiau gyvumo, žavumo, o ir pats dažymo procesas virs į mažas meno dirbtuves.

Pirmiausia apdėkite kiaušinį žolelėmis. Jas galite sudrėkinti vandeniu ar kiaušinio baltymu, kad geriau priliptų prie lukšto. Verdant jos nenukris, o raštas geriau įsispaus. Tada apgaubkite kiaušinį svogūno lukštais ir susukite į medžiagos gabalėlį. Užtvirtinti apsukite kiaušinį siūlais.

Į puodą pilkite šlakelį acto – kiaušinio lukštas geriau sugers spalvą. Marginant svogūno lukštais, geriausiai nusidažo baltos spalvos kiaušiniai.

Beje, galite naudoti ir raudonojo svogūno lukštus. Baltam kiaušinio lukštui jis suteiks rausvą, šviesiai violetinę ar melsvą spalvą, o rudą kiaušinį pagyvins sodria bordine spalva. Tiesa, svogūno lukštų nereikėtų maišyti – raudonasis nurungs geltonąjį.

Kaip išgauti skirtingas spalvas natūraliai?

Vienas paprasčiausių dažymo būdų – įmerkti jau išvirtą kiaušinį į dažus. Bet tam jums visiškai nereikia pirkti cheminių dažų – dažantį skystį puikiai galite pasigaminti ir iš natūralių ingredientų.

Pusės litro nuovirui ir norimai spalvai prireiks:

  • geltonos spalvos dažams naudokite 3 valgomuosius šaukštus ciberžolės,
  • lengvam oranžiniam atspalviui naudokite 2 stiklines geltonojo svogūno lukštų,
  • rožiniam atspalviui išgauti – 300 g tarkuotų burokėlių,
  • raudonai, šiek tiek rusvai spalvai – 2 stiklines raudonojo svogūno lukštų,
  • žaliai spalvai puikiai tinka dilgėlės – jų reikėtų apie 75 g, bet kuo daugiau dilgėlių dėsite, tuo ryškesnė bus spalva,
  • mėlynai spalvai naudokite arba 200 g tarkuoto raudonojo kopūsto, arba 100 g šviežių ar šaldytų mėlynių.

Gamybos procesas visada toks pat: į vandenį sudėkite ingredientus ir virkite apie 20–30 minučių. Spalvos ryškumas priklauso nuo virimo laiko. Tiesa, ciberžolė greitai nudažo vandenį, tad jai pakaks ir 10–15 minučių.

Palikite nuovirą atvėsti. Galutinai atšalus, pilkite valgomąjį šaukštą acto ir tada jau galite sudėti virtus kiaušinius.

Kuo ilgiau laikysite kiaušinį dažuose – tuo sodresnę spalvą jis įgaus. Didžiausias efektas išgaunamas po 6–12 valandų. Jei paliksite margučius per naktį, Velykų ryto bus dar smagiau laukti, nekantraujant sužinoti, kokius kiaušinius rasite.

Linkime jums smagaus laiko eksperimentuojant, stiprių margučių ir gražių švenčių!