Blogs

7 patarimai, kaip taupyti energiją

Klimato kaita yra rimta problema, dėl kurios kaltas mūsų patogus gyvenimo būdas ir įpročiai. Norėdami išsaugoti planetą ateities kartoms, turime imtis veiksmų šiandien. Nesijaudinkite, nieko radikalaus nesiūlysime! Tik pasidalinsime 7 paprastais patarimais, kurie ne tik padės gamtai, bet ir sumažins jūsų energijos sąnaudas:

  1. Temperatūros mažinimas namuose.
  2. Trumpas ir efektyvus patalpų vėdinimas.
  3. Protingesnis karšto vandens naudojimas.
  4. Šviesos išjungimas.
  5. Ekologiškesnis skalbimas.
  6. Atsakingas elektros prietaisų pirkimas.
  7. Papildoma šilumos izoliacija.

 

  1. Protingesnis šildymas

Norvegai daugiausia elektros suvartoja nuo lapkričio iki kovo mėnesio – šaltos žiemos sezonu. Nors žiemos Lietuvoje šiltesnės, šildymo sezonas mūsų šalyje yra panašus. Elektros tiekėjai skaičiuoja, kad 60–80 procentų mūsų suvartojamos elektros energijos sunaudojama šildymui, o vidutinis namo sunaudojimas priklauso nuo namo tipo, dydžio, apšiltinimo ir nuo to, kiek gyventojai nori, kad jis būtų šiltas.

Vidaus temperatūros nereikia sumažinti drastiškai, kad išvystumėte pokyčius. Pakanka temperatūrą sumažinti 1–2 laipsniais, kad sutaupytumėte 5 proc. energijos. Šio šilumos pokyčio greičiausiai net nepajusite. Siekdami sutaupyti elektros sąnaudas, galite taip pat sumažinti šildymą naktį. Šiuolaikiniai technologiniai sprendimai gali tai padaryti už jus ir nustatytu metu sumažinti šilumą.

 

  1. Energijos taupymas efektyviai vėdinant

Net ir pačiomis šalčiausiomis dienomis būtina vėdinti namus. Tokiu būdu įleisite į namus gryno oro ir neleisite kauptis bakterijoms. Namus vėdinkite trumpai ir efektyviai – plačiai atverkite langus vos kelioms minutėms. Tokiu būdu nespės atvėsti namų sienos ir grindys. Tad po vėdinimo nereikės įjungti didesnio šildymo, kad namuose būtų vėl šilta ir jauku. Beje, nepamirškite vėdinimo metu išjungti elektrinių radiatorių ar kitų šildymo prietaisų.

 

  1. Protingesnis vandens naudojimas

Patarimas čia yra paprastas  – stenkitės suvartoti kuo mažiau karšto vandens. Ilgą  gulėjimą karštoje vonioje keiskite prausimusi duše. Taip suvartosite mažiau vandens. Taip pat verta investuoti į stiprios srovės dušą. Ši investicija nėra didelė, bet gali kone perpus sumažinti jūsų suvartojamo vandens kiekį.

 

  1. Mažiau elektros apšvietimo

Geras apšvietimas namuose būtinas, bet nereiškia, kad turite laikyti visas įjungtas šviesas kiekviename kambaryje. Įpraskite išjungti šviesą, kai išeinate iš kambario. Kaitrines ar halogenines lemputes pakeiskite kur kas efektyvesnėmis LED ar energiją taupančiomis lemputėmis. Taip, energiją  taupančių lempučių kainos yra gerokai didesnės. Bet jos tarnaus ilgiau ir sunaudos mažiau  elektros energijos.

 

  1. Skalbkite sumaniai

Nejunkite pustuštės skalbimo mašinos. Tai neekonomiška! Skalbkite tik tada, kai turite pilną nešvarių drabužių skalbyklę. Tai patikrinti galite labai paprastai: jei jūsų kumštis lengvai, nespausdamas drabužių telpa skalbimo mašinoje, ji yra užpildyta. Daugiau skalbinių negrūskite, nes jie gali gerai neišsiplauti.

Jei drabužiai nėra labai nešvarūs, skalbkite juos žemesnėje, pavyzdžiui, 30 laipsnių, temperatūroje. Nenaudokite mirkymo funkcijos ir rinkitės energiją taupančias skalbimo programas. Jos dažnai trunka šiek tiek ilgiau, bet sunaudoja mažiau elektros energijos ir vandens.

Energijos sąnaudas taip pat sumažinsite atsisakydami skalbinių džiovinimo džiovyklėje. Ji sunaudoja daug energijos, todėl geriausias taupymo būdas yra leisti skalbiniams išdžiūti natūraliai ant virvės.

 

  1. Rinkitės energiją taupančius elektros prietaisus

Jei skalbimo mašina ar šaldytuvas sugedo nepataisomai, naujus prietaisus rinkitės atsakingai. Žvalgydamiesi parduotuvėje atkreipkite dėmesį į elektros prietaisų žymėjimą – jie žymimi raidėmis nuo A iki G. Šios raidės parodo, kiek elektros sunaudoja prietaisas. Rekomenduojama rinktis A klasės elektros prietaisus, kurie sunaudoja mažiausiai energijos.

 

  1. Papildoma šilumos izoliacija

Ankstesni patarimai yra nebrangūs arba be didelių investicijų. Bet šilumos izoliacija namuose – išties brangus sprendimas. Tačiau tai ilgalaikė investicija, kuri atsipirks per kelerius metus. Jeigu kol kas neplanuojate apšildyti namų sienų, pasirūpinkite lauko durimis ir langais. Pritvirtinkite sandarinimo juostas, kad šiluma iš namų neišeitų pro nesandarius plyšius.